NT3200DCG 1000SZ
Multitasking lathe – MORI SEIKI NT3200DCG 1000SZ
Fill
Place of location
Germany
Icon Copy
Year of manufacture
2008
Mori Seiki
NT3200DCG 1000SZ
Fill
Place of location
Germany
Icon Copy
Year of manufacture
2008
Technical characteristics
CNC controller: FS-31IA5 (MAPPS 3)
Capacity
X-axis travel mm: 685
Y-axis travel mm: ±125
Z-axis travel mm: 1.075
Turning length mm: 1.045
Max. turning diameter mm: ø Ø600
Bar work capacity mm: 65
Turn-mill spindle
B-axis degree: ±120
Speed spindle rpm: 12.000
Drive power kW: 18.5/11
Tool magazine
Magazine places: 80
Tool holder: Capto C5
Tool length max. mm: 250
Tool diameter max. mm: 70/130
Tool weight max kg: 5
Lower turret
Number of tool slots St .: 12
Drive power driven tools kW: 5.5/3.7
Main spindle
Speed spindle rpm: 5.000
Drive power spindle kW: 25/22
Spindle bore mm: 73
Chuck type: Hollow Chuck (8″)
Manufacturer: KITAGAWA
Counter spindle
Drive power spindle kW: 25/22
Spindle bore mm: 73
Chuck type: Hollow Chuck (8″)
Manufacturer: KITAGAWA
Equipment
Chip conveyor
Signal lamp
High pressure pump
Chuck foot switch (double) for main and counter spindle
Coolant gun
Working time hours
Under power: 86.685
Spindle 1: 16.739
Spindle 2: 5.119
Rated power kVA: 106
Basic machine dimensions / weight
Length mm: 8.000
Width mm: 4.000
Height mm: 3.000
Weight kg: 16.300
Gantry loader LG10
10 pallet capacity
max. diameter 200 mm
max. length 150 mm
max. height 470 mm