NT3200DCG 1000SZ
Multitasking lathe – MORI SEIKI NT3200DCG 1000SZ
Fill
Localização
Germany
Icon Copy
Ano de fabrico
2008
Mori Seiki
NT3200DCG 1000SZ
Fill
Localização
Germany
Icon Copy
Ano de fabrico
2008
Technical characteristics
CNC controller: FS-31IA5 (MAPPS 3)
Capacity
X-axis travel mm: 685
Y-axis travel mm: ±125
Z-axis travel mm: 1.075
Turning length mm: 1.045
Max. turning diameter mm: ø Ø600
Bar work capacity mm: 65
Turn-mill spindle
B-axis degree: ±120
Speed spindle rpm: 12.000
Drive power kW: 18.5/11
Tool magazine
Magazine places: 80
Tool holder: Capto C5
Tool length max. mm: 250
Tool diameter max. mm: 70/130
Tool weight max kg: 5
Lower turret
Number of tool slots St .: 12
Drive power driven tools kW: 5.5/3.7
Main spindle
Speed spindle rpm: 5.000
Drive power spindle kW: 25/22
Spindle bore mm: 73
Chuck type: Hollow Chuck (8″)
Manufacturer: KITAGAWA
Counter spindle
Drive power spindle kW: 25/22
Spindle bore mm: 73
Chuck type: Hollow Chuck (8″)
Manufacturer: KITAGAWA
Equipment
Chip conveyor
Signal lamp
High pressure pump
Chuck foot switch (double) for main and counter spindle
Coolant gun
Working time hours
Under power: 86.685
Spindle 1: 16.739
Spindle 2: 5.119
Rated power kVA: 106
Basic machine dimensions / weight
Length mm: 8.000
Width mm: 4.000
Height mm: 3.000
Weight kg: 16.300
Gantry loader LG10
10 pallet capacity
max. diameter 200 mm
max. length 150 mm
max. height 470 mm